5 kroków do osiągnięcia harmonii w życiu

Smak szczęścia - chyba nie ma osoby, która nie chciałaby go zaznać. Nic jednak nie zapewni go nam, dopóki same ze sobą nie będziemy czuć się dobrze. Kluczem do tego może być osiągnięcie wewnętrznej harmonii. Oto kilka pomysłów jak tego dokonać.


Jeśli chcemy osiągnąć wewnętrzny spokój, musimy zdecydować się na podjęcie niekiedy odważnych działań. Niektóre z nich mogą wydać nam się niemożliwe do zrealizowania, dlatego też dobrze jest je czasami podzielić na kilka etapów.

1. Otoczenie

Zastanów się, czy są wokół ciebie osoby, które sprawiają, że czujesz się spięta, nieszczęśliwa. Czy w twoim otoczeniu wszyscy zachowują się fair wobec siebie? Czy czujesz, że możesz im zaufać czy może obawiasz się, że tylko czekają na twoje potknięcie? Wszelkie toksyczne znajomości mają niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie, realizację zadań i wyznaczanych planów. Jeśli to możliwe ogranicz kontakty z takimi osobami. Od razu poczujesz ulgę.

2. Przestrzeń wokół ciebie

Twój dom powinien stanowić azyl, pewnego rodzaju twierdzę, w której możesz schronić się, zrelaksować, odetchnąć i naładować pozytywną energią. Postaraj się, żeby ten azyl nie był zagracony zbędnymi przedmiotami, a tymi pięknymi, które przywodzą na myśl miłe wspomnienia, pozwalają rozmarzyć się, wyciszyć.

3. Prostota i minimalizm

Pozbądź się wszelkich zbędnych przedmiotów, których już od dawna nie używasz. Ubrania, dodatki, książki, kosmetyki - usuń ich nadmiar. Poczujesz się wolna i zobaczysz, jak niewiele potrzebujesz, by czuć się i wyglądać dobrze.

4. Wolny czas

Przywykliśmy do tego, że wolny czas spędzamy na robieniu czegoś - taniec, serial w telewizji, planowanie wycieczki... Zostaw to wszystko i pobądź sama ze sobą. Wyjdź na spacer i pozwól, by twoje myśli swobodnie przepływały przez ciebie. Znajdź czas dla siebie, by wsłuchać się w twoje wewnętrzne potrzeby. W domu zapal świece, połóż się na łóżku lub na podłodze w zupełnej ciszy i zacznij oddychać przeponą. Zobaczysz, jak po kilku minutach poczujesz się spokojna.

5. Praca i inne zajęcia

Postaraj się na pewien czas zrezygnować z dodatkowych aktywności, kursów, zajęć. Nie staraj się na siłę wypełnić czasu, jaki masz poza pracą. Jeśli czujesz się wypalona i sfrustrowana z powodu obecnej pracy, spróbuj ją zmienić na nową lub, jeśli możesz sobie na to pozwolić, zrezygnuj z niej na jakiś czas.

Kiedy już staniesz się prawdziwa, nie będziesz mogła znów być nieprawdziwa. To stanie się raz na zawsze.


 Margery Williams


Wprowadzanie zmian w naszym otoczeniu bywa trudne, czasochłonne, a niekiedy wymaga od nas sporej odwagi. Z doświadczenia wiem jednak, że taki detoks i generalny porządek pozwala na wyciszenie, a w efekcie odkrycie tego, co tak naprawdę chcemy w życiu robić.

Podziel się tym tekstem na:

2 komentarze

  1. Punkt 4 i 5 popieram w całej rozciągłości. Zawsze zastanawiali mnie ludzie, którzy starają się zagospodarować sobie każdą sekundę życia nie zostawiając sobie nic dla bycia sam na sam ze sobą. To chyba strach przed pozostaniem z własnymi myślami... Ja się tego stanu nie boję, lubię sobie siedzieć i dumać :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kasia być może jest tak, jak napisałaś, że to strach przed zostaniem z własnymi myślami powoduje, że niektórzy muszą mieć zajętą każdą minutę. Wydaje mi się, że w przypadku niektórych może to być także przyzwyczajenie, że ciągle coś muszą robić. Nadal modne jest bycie wiecznie zajętym i zapracowanym.

      Usuń