Ziołowe herbaty - dlaczego i kiedy warto je pić?

Herbata jest najpopularniejszym ciepłym napojem na świecie. Według statystyk jedna osoba dziennie wypija ok. 120 ml czarnej lub zielonej herbaty. Choć nie ma ona złego wpływu na nasze zdrowie, to zdecydowanie warto czasami zastąpić ją ziołowym naparem. Który wybrać i kiedy pić?

Na zmęczenie

Napar z dziurawca polecany jest osobom odczuwającym zmęczenie, a także w stanach depresyjnych. Może mieć on korzystny wpływ w przypadku spożycia dużej ilości alkoholu.

Sposób przygotowania: łyżkę suszonego dziurawca zalewamy szklanką gorącej wody i gotujemy przez dwie minuty. Odstawiamy na pół godziny i po tym czasie odcedzamy i pijemy.


Na spokojny sen i wyczerpanie

W tym przypadku warto sięgnąć po melisę, która słynie ze swego uspokajającego działania. Napar z melisy polecany jest przy zmęczeniu pracą umysłową, w przypadku problemów ze snem, a także problemach układu pokarmowego (np. wymioty, biegunki). 

W przypadku wyczerpania zaleca się wypijanie 2-3 filiżanek naparu dziennie. 

Sposób przygotowania: melisę zalewamy wrzącą wodą i zostawiamy na 10 minut.


Na stres i ból brzucha

W przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak biegunka, wymioty, mdłości, wzdęcia czy zgaga, zaleca się picie niesłodzonego naparu z mięty. Roślina słynie ze swojego korzystnego wpływu na trawienie, ale mało kto wie, że ma również korzystny wpływ na ukojenie nerwów. Herbata z mięty działa uspokajająco. Warto po nią sięgać również latem, gdy są wysokie temperatury, ze względu na jej  orzeźwiające działanie.

Sposób przygotowania: herbatę zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na 5-7 minut. 

Na anemię i wzmocnienie

Pokrzywa od wieków słynie ze swojego korzystnego wpływu na zdrowie człowieka. Jej popularność w kuchni stale rośnie i obecnie mało kogo dziwi dodawanie jej do przeróżnych dań. Jest ona cennym źródłem witamin i składników mineralnych. Napar z niej warto stosować w przypadku anemii, problemów z przemianą materii, krwotokach z nosa. 

Ważne! Nie wolno pić herbaty z pokrzywy, gdy mamy problemy z nerkami.

Sposób przygotowania: herbatę zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na 5-7 minut

Na regenerację

Herbatę z lipy zaleca się osobom po wyczerpującym dniu, długotrwałej nauce oraz w stanach napięcia nerwowego. Poza tym napar z lipy warto stosować w przypadku infekcji dróg oddechowych, gardła i w przeziębieniu. 

Sposób przygotowania: 1-2 łyżeczki lipy zalewamy wrzątkiem i zostawiamy na 5-8 minut do zaparzenia. 


Przy stosowaniu ziołowych herbat warto pamiętać, że sporadyczne ich picie nie sprawi, iż jak za dotknięciem magicznej różdżki znikną nasze problemy ze snem, znacząco zredukujemy stres czy wzmocnimy organizm. To wymaga systematyczności i wytrwałości. Przed zastosowaniem długotrwałej kuracji naparami ziołowymi warto uprzednio skonsultować się z lekarzem. 

Podziel się tym tekstem na:

0 komentarze