Skąd czerpać motywację - książki warte polecenia i motywujące cytaty

Jeśli naprawdę nie chcesz czegoś zmienić w swoim życiu to ponoć nawet najlepsza motywacyjna książka, ani nawet sesje u coacha nie sprawią, że zaczniesz działać i osiągniesz swój cel. Czasami jednak napotykamy na chwilowe trudności i wtedy zdarza się, że to właśnie historie i doświadczenia innych dają nam kopniaka, by nie poddać się i powalczyć o to, na czym nam zależy. Poznajcie kilka książek, które sprawiają, że chce się wreszcie działać i nie zbaczać z obranego kursu.
Zdobądź swój szczyt. Uwierz w swoją siłę

Autorką książki jest Angelika Chrapkiewicz-Gądek - niezwykła kobieta o niezłomnej naturze. Jako zaledwie trzyletnia dziewczynka dowiedziała się, że choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Chorobę niezwykle trudną, która z biegiem czasu odbiera sprawność. Angelika porusza się na wózku inwalidzkim. Przeżyła naprawdę trudne chwile, kiedy jej choroba postępowała. Kiedy okazywało się, że musi jeszcze bardziej przesuwać granice komfortu. Musi intensywniej ćwiczyć pomimo ogromnego bólu, czasami bezsilności, by wzmacniać mięśnie i choć trochę opóźnić postępowanie choroby."Nagradzanie siebie za osiągnięty sukces to bardzo ważny element. Dzięki temu jeszcze mocniej wartościujemy i sami czujemy się dobrze. Doceń siebie, bo to wszystko wydarzyło się głównie dzięki Tobie!"

Angelika Chrapkiewicz-Gądek


Pomimo tych wszystkich niełatwych doświadczeń i choroby jest aktywną, młodą kobietą, która spełnia swoje marzenia. Przede wszystkim stara się być maksymalnie samodzielna. Wielokrotnie na szkolenia podczas których miała swoje wystąpienia podróżowała środkami lokomocji, co wcale nie jest takie proste dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Chyba każdy doskonale wie, jak wiele dworców i stacji kolejowych jest nieprzystosowanych do osób poruszających się na wózkach i rodziców z dziecięcymi wózkami. Choroba nie przeszkodziła Angelice w uzyskaniu prawa jazdy, ani we wspinaczce. Tak, ta drobna blondynka zdobyła Rysy, ale też Kilimandżaro. Wykazała się wielką odwagą i wytrwałością. Przykładów mogłabym podać wiele, ale najlepiej będzie jeśli sami o nich przeczytacie.


"Na realizację niektórych marzeń trzeba czekać. Ale nic się samo nie wydarzy. Jeśli nie możesz przestać o czymś myśleć, choćby na jeden dzień, jeśli na Twojej twarzy pojawia się uśmiech na samą myśl o jego spełnieniu, to oznacza, że jest to prawdziwe pragnienie Twojego serca. Nie rezygnuj z tego i śmiało planuj działania, które pomogą Ci to osiągnąć"


Angelika Chrapkiewicz-Gądek
Kobieta niezależna

Kilka lat temu Kamila Rowińska - trener i dyplomowany coach, napisała pierwsze wydanie książki "Kobieta niezależna". O Kamili i jej działalności dowiedziałam się zaledwie rok temu i... przepadłam. Jeśli potrzebujesz dawki motywacji to zachęcam cię do zerknięcia na kanał Kamili na YouTube, gdzie w każdy poniedziałek publikowane jest kilkuminutowe nagranie w ramach cyklu "power poniedziałek".


"Lepiej jest osiągnąć swój cel rok później, niż zrezygnować w połowie drogi"

Kamila Rowińska


"Kobieta niezależna" to książka, którą powinna przeczytać każda kobieta niezależnie od wieku, sytuacji materialnej, wykształcenia, etc. To solidna dawka motywacji, by nie uzależniać się w żaden sposób od innych osób. Każda kobieta, bez wyjątków, powinna być świadoma swojej sytuacji finansowej i każda powinna dbać o swoje finanse. Oczywiście, zdarzają się takie okresy w życiu, kiedy choroba na pewien czas wyklucza nas z życia zawodowego. Bywa też tak, że w trakcie ciąży nie możemy pracować ze względu na dobro dziecka lub nasze. Zdarza się i tak, że małe dzieci nie są okazami zdrowia, wymagają intensywnej lub/i szczególnej opieki. Są to jednak krótkie etapy, kiedy sytuacja zawodowa i finansowa może ulegać zmianie. Kiedy pomimo chęci nie zawsze można być niezależną. Ważne jest jednak, co zrobimy z tym czasem. Czy będziemy oglądać seriale i czytać romanse, gdy dziecko zaśnie czy może będziemy uczyć się czegoś nowego? Wszystko zależy od nas. Jasne, nie ma nic złego w czytaniu powieści i oglądaniu seriali, ale jeśli chcesz być niezależna, chcesz coś zmienić w swoim życiu to powinnaś zacząć działać i ograniczyć czas spędzany na przyjemnościach.


Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!

Słyszeliście kiedyś o chorobie o nazwie fokomelia? Jest to rzadkie schorzenie objawiające się... brakiem kończyn. To z nim urodził się Nick Vujicic - mężczyzna o niezwykłej sile, odwadze, który przemawia jako mówca motywacyjny na przeróżnych wydarzeniach w różnych zakątkach świata. Kiedy Nick urodził się, jego rodzice zamartwiali się, jak ich syn poradzi sobie w życiu jako dorosły człowiek, a także wówczas, gdy oni umrą. Robili wszystko, co mogli, by nauczyć syna samodzielności, mimo że wiele razy najchętniej rzuciliby wszystko i pobiegli mu pomóc widząc, jak jest mu ciężko. Ich wysiłki i niezłomność sprawiły, że jako dorosły człowiek Nick stał się niezwykle zaradnym i przedsiębiorczym mężczyzną, który inspiruje i motywuje innych do działania."Być może nie ponosisz odpowiedzialności za to, co ci się przydarza, ale ponosisz ją za to, co robisz, aby to zmienić"

M. DurstW książce "Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń" nie opowiada tylko swojej historii, ale także innych osób, niekoniecznie niepełnosprawnych, których sytuacja życiowa nie była, mówiąc kolokwialnie, najlepsza. Przytacza historie kobiet i mężczyzn z różnych państw, które zmagały się z różnymi trudnościami - chorobami, biedą, brakiem pracy, etc. I pokazuje, że każdy, dosłownie każdy może zmienić swoją sytuację i zawalczyć, by jego życie było lepsze. Nie stanie się to jednak od razu i wówczas, gdy nie będziemy nic robić. Nick pokazuje, że często wymaga to ogromnej pracy, zwłaszcza nad sobą, odwagi i bycia otwartym na nowe możliwości. Uważa, że naprawdę wiele można osiągnąć poprzez zmianę swojego nastawienia, pracę, ale także wiarę. Nick jest bardzo wierzący, co niejednokrotnie podkreśla w swojej książce.


***

Obecnie książki, webinary i wystąpienia motywacyjne są bardzo popularne. Niektórzy twierdzą, że motywacja jest przereklamowana i nic nie zmieni się od wysłuchania czyjegoś wykładu, jeśli naprawdę nie będziemy chcieli dokonać jakiejś zmiany i nie ruszymy się z kanapy. Trudno nie zgodzić się z tym, aczkolwiek czasami tego rodzaju książki mogą zainspirować do podjęcia działania. Osoby dzielące się z nami swoimi doświadczeniami mogą sprawić, że zamiast dalej narzekać zaczniemy małymi kroczkami zmieniać to, co nie podoba się nam. A czy wytrwamy w swoich postanowieniach zależeć będzie już tylko od nas.

Podziel się tym tekstem na:

4 komentarze

 1. "Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń" znalazłam w hotelowej biblioteczce gdy byliśmy na weekendzie w górach. Późnym popołudniem moje Baby bawiły się w ogromnym pokoju zabaw a za szklaną ścianą ja leżałam na wygodnym leżaku i...nie mogłam się oderwać od tej lektury. To niemożliwa historia!
  O Kamili Rowińskiej coś czytałam na Twoim insta, ale nie wiem kto to co to...faktycznie aż taka dobra?
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, historia Nicka jest niesamowita. Jestem pełna podziwu dla niego i czasami czytając tą książkę aż nie wierzyłam, że tyle rzeczy już zrobił. Czytałaś może jeszcze jakieś jego książki?

   Co do Kamili to szczerze polecam. Na swoim kanale na YouTube udostępnia dużo darmowych i wartościowych treści. Z książek polecam "Kobietę niezależną" i "Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale", o której już wkrótce dodam tekst na blogu:)

   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 2. Mogę Ci polecic 'Pieszo i beztrosko. O sztuce spacerowania.' - wydawnictwo SQN. Pieknie ilustrowany, interaktywny przewodnik. Fajne ćwiczenia w środku i motywujące cytaty, pobudzają do działania. Zwykły spacer zmienia się w trening duszy i ciała.
  Premiera juz 19.06

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sporo słyszałam o tej książce, ale nie miałam okazji do tej pory po nią sięgnąć. Dziękuję za rekomendację:)

   Usuń