Akcja Slow Święta: Święta Bożego Narodzenia - co o nich sądzą Polacy?

Grudzień uznawany jest przez wiele osób za jeden z najpiękniejszych miesięcy roku, a wszystko za sprawą Świąt Bożego Narodzenia. Już od pierwszych dni miesiąca wiele osób zaczyna tworzyć w swoich domach świąteczny klimat. Czy pamiętamy jeszcze o aspekcie religijnym Świąt? Z czym tak naprawdę nam się kojarzą?


Kiedy byłam małą dziewczynką już w listopadzie odliczałam dni do szóstego grudnia, kiedy to mały Mikołajek przynosi upominki. Później było już wielkie wyczekiwanie na przerwę świąteczną w szkole, na kupowanie choinki i jej dekorowanie, prezenty, spotkania z bliskimi. Choć nie jestem już dzieckiem to każdego roku cieszę się na samą myśl o Bożym Narodzeniu. Poza tą piękną, magiczną atmosferą, w dużej mierze wykreowaną m.in. przez media i specjalistów od marketingu, Święta to także trudny okres. 

Poza tymi przyjemnymi momentami, jak właśnie dekorowanie choinki i wręczanie sobie prezentów, jest mnóstwo czynności, które zamiast sprawiać nam radość, często powodują stres, złość, smutek. Paleta emocji towarzyszących w okresie przedświątecznym jest bardzo duża. 


Bajkowe Boże Narodzenie

Z badania przeprowadzonego w tym roku przez serwis Prezentmarzeń wynika, że aż 65% spośród 1683 respondentów uważa, iż święta wiążą się ze stresem. 


Co najczęściej wywołuje stres przed świętami:

 • brak odpoczynku
 • natłok obowiązków
 • szukanie prezentów
 • brak pomocy ze strony bliskich

W wielu przypadkach można by uniknąć stresu poprzez sporządzenie planu działania. Przykładowo prezenty warto kupić znacznie wcześniej niż kilka dni przed Wigilią, do sprzątania i dekorowania mieszkania można poprosić o pomoc bliskich. Przygotowanie kolacji wigilijnej nie musi oznaczać lepienia pierogów do północy i konieczności wzięcia w pracy urlopu, by ze wszystkim zdążyć. Wystarczy mieć dobry plan, zaproponować gościom, żeby włączyli się w przygotowanie kolacji poprzez np. przyrządzenie wybranej potrawy. 


Czy lubimy Boże Narodzenie?


Pomimo stresu i zmęczenia związanego ze świętami nadal 41% Polaków z niecierpliwością oczekuje na nie. Wiele z nas nadal spędza Boże Narodzenie w tradycyjny sposób. Uroczysta kolacja wigilijna, dzielenie się opłatkiem, czytanie Pisma Świętego, śpiewanie kolęd czy udział w Pasterce to obowiązkowe elementy udanych świąt wielu polskich rodzin. 

Nieodłącznym, a dla 37% Polaków (respondentów badania) także tradycyjnym elementem świąt jest także obdarowywanie się prezentami, co dla większości z nas jest sposobem na okazanie uczuć bliskim. Co ciekawe, to właśnie na upominki Polacy przeznaczają najwięcej pieniędzy z budżetu domowego.


Co psuje atmosferę świąt?

Pomimo że Boże Narodzenie uważane jest za magiczny okres, kiedy chcemy poczuć się wyjątkowo, to wiele osób uważa, że święta zmieniły swój charakter. Obecnie mają bardziej materialny wymiar i wiążą się z przesadnym konsumpcjonizmem, a także w wielu przypadkach pomijaniem lub spłycaniem ich religijnego charakteru, jak uważa 24% respondentów wspomnianego wyżej badania. 


Czynniki, które psują święta:

 • pośpiech
 • pogoń za prezentami
 • złe relacje w rodzinie 
 • materialny wymiar świąt
 • brak czasu na wyciszenie
 • brak czasu na celebrowanie świąt
 • niezadowolenie z otrzymanych upominków
 • dekoracje świąteczne w sklepach pojawiające się już w listopadzie


Inny sposób na święta


Pamiętacie może film "Święta last minute" w którym małżeństwo postanawia zerwać z tradycją i nie obchodzić Bożego Narodzenia? Zamiast spędzać czas z bliskimi przy choince decydują się wyjechać na rajskie wakacje. 

Dla wielu z nas święta to właśnie czas na odpoczynek i regenerację. Osoby, które nie zdecydowały się na wakacje, zazwyczaj spędzają przerwę świąteczną na spotkaniach z przyjaciółmi (21% respondentów), czytaniu książek lub oglądaniu filmów (29% respondentów). Co trzeci Polak stawia także na aktywność fizyczną, z tym że najczęściej są to spacery. 


Okazuje się, że dla wielu z nas Boże Narodzenie nadal jest okresem wyjątkowym, spędzanym z najbliższymi zgodnie z wieloletnią tradycją. Zasmuca jednak fakt, iż tak dużo osób doświadcza stresu i zmęczenia w związku z przygotowaniami. To jednak potwierdza, że takie akcje, jak Slow Święta są potrzebne. Z kolejnych tekstów dowiecie się, jaki jest sposób popularnych blogerek na święta, jak sobie radzić ze stresem, a także jak to jest z tymi prezentami i hiperkonsumpcjonizmem w grudniu. 


Tekst powstał w ramach Akcji Slow Święta.
W tekście wykorzystane zostały wyniki badania "Boże Narodzenie 2018 z perspektywy Polaków" przeprowadzonego w terminie 25-29 listopada 2018 r. przez serwis Prezentmarzeń.

Podziel się tym tekstem na:

2 komentarze

 1. Ciągle nie wiem, jak włączyć slow life na święta, by jednak święta pozostały świętami, a nie zwykłym codziennym dniem ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ula dziękuję za Twój komentarz. Przed weekendem opublikuję tekst o tym, jak sprawić żeby święta były wyjątkowe i inne niż pozostałe dni w roku. Na blogu pojawi się kilka takich tekstów w ramach akcji.

   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń