Prezenty na Święta Bożego Narodzenia, czyli jak nie zaliczyć wpadki

Obdarowywanie bliskim prezentów jest przejawem troski i miłości, dlatego też tak ważne jest, by to, co znajdzie się pod choinką nie było kolejnym nieprzemyślanym zestawem kosmetyków lub swetrem z reniferem, który nigdy nie zostanie założony. Mimo że Wigilia już za kilka dni to jeszcze można przygotować prezenty od serca.


Podaruj swój czas

Kilka miesięcy temu w tekście najpiękniejszy prezent jaki możesz podarować swojemu dziecku napisałam, że jest to czas. Jest to najlepszy prezent nie tylko dla dziecka, ale dla każdej bliskiej nam osoby. Obecnie mamy tak dużo obowiązków, że bardzo często spotkania z rodziną lub przyjaciółmi odkładamy "na później". Tylko niekiedy to "później" nigdy nie nadchodzi, dlatego też może zamiast kolejnych rzeczy lepiej byłoby sprawić przyjemność bliskiej osobie wspólnym spacerem połączonym z wizytą w muzeum lub w kawiarni, w której nigdy nie była osoba obdarowywana. 

Jest wiele pomysłów i możliwości jak wspólnie spędzić czas. Może to być to wycieczka, np. śladami ulubionego pisarza, spacer tematyczny dzięki któremu lepiej poznamy miasto. Ciekawym pomysłem jest także podzielenie się swoimi umiejętnościami i pomoc w stworzeniu strony internetowej lub godzina rozmów w obcym języku.

Prezenty od serca

Jednym z fajniejszych prezentów, jakie otrzymałam w ostatnich latach był kalendarz, który podarował mi mój obecny mąż. Był to zwyczajny książkowy kalendarz jakich pełno jest w księgarniach i niemal każdym kiosku, ale jego zawartość była już wyjątkowa. Na jego kartach były odręcznie napisane miłe słowa, zaznaczone ważne dla nas daty, wpisane wycieczki i spotkania, jakie planowaliśmy. To był naprawdę fajny i wzruszający prezent.

Kilka lat temu w każde Boże Narodzenie moja babcia przygotowywała dla swoich wnucząt identyczne paczki, w których były mandarynki i mleczna czekolada. Niby prosty, zwyczajny prezent, który każdy z nas mógł kupić sobie sam, ale wzruszała nas troska babci. Poza tym każdy z nas czekał na te pachnące paczuszki.

Zrób to sam

W dobie konsumpcjonizmu upominki wykonane własnoręcznie zyskują coraz większą popularność i są naprawdę doceniane przez bliskich. Wykonana samodzielnie wełniana czapka będzie służyć latami obdarowanej osobie. 

Dobrym pomysłem są także różnego rodzaju oliwy smakowe, ciasteczka, trufle czy domowe musli, granola. A wszystko to włożone w ładny słoik, który później sami ozdabiamy.

U nas sprawdzają się słoiki z kuponami, które przygotowujemy samodzielnie. Wystarczy kolorowa kartka z bloku technicznego na której napiszemy np. godzina gry na konsoli bez przeszkadzania, dzisiaj ty zmywasz, voucher na męski/damski wieczór.


Prezenty "szyte na miarę"

Dawanie prezentów jest bardzo przyjemne, ale niestety często wiąże się ono z ryzykiem podarowania czegoś, co będzie zupełnie nieprzydatne i szybko znajdzie swoje miejsce w czeluściach szafy. A tego raczej nikt nie chciałby, dlatego też warto jest wcześniej dowiedzieć się, co lubi bliska nam osoba, czy są rzeczy, które chciałaby sobie kupić lub takie, które są jej bardzo potrzebne. 

Dobrym rozwiązaniem jest w tym przypadku poproszenie bliskich, by każdy przygotował listę inspiracji z rzeczami o różnej wartości. To taki list do Świętego Mikołaja dla dorosłych, dzięki któremu można uniknąć kupienia bezużytecznej rzeczy.


Do Wigilii zostało już tylko kilka dni, także czasu na kupienie prezentów nie ma za dużo. Mimo wszystko zamiast kupować rzeczy tylko po to, by coś znalazło się pod choinką lepiej zrobić coś samodzielnie, co z pewnością sprawi bliskiej osobie radość i mile ją zaskoczy.

Podziel się tym tekstem na:

3 komentarze

 1. :) myślę że to jakie prezenty otrzymujemy od najbliższych, sporo mówi o tym, jak oni postrzegają nas...
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Prezenty od serca, najlepiej wykonane samodzielnie i sporo czasu - wydaje mi się, że to najlepsze co możemy dać bliskim :)
  Wszystkiego najlepszego na cały nowy rok :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Agnieszka zgadzam się z Tobą. Lepiej podarować coś mniejszego, ale od serca niż kupić pierwszy lepszy gotowy zestaw prezentowy.

   Dziękuję za życzenia. Również wszystkiego najlepszego w Nowym Roku:)

   Usuń