Flaki z boczniaków mojej Mamy, czyli weganizm i proste przepisy


Gdy byłam dzieckiem moja Babcia zawsze na swoje imieniny gotowała tradycyjne flaki wołowe, a nieprzyjemny (delikatnie mówiąc) zapach roznosił się po całym domu tak, że nie dało się w nim wytrzymać. Zawsze wtedy uciekałam z niego, a później podczas przyjęcia nie mogłam zrozumieć, jak można jeść taką zupę i zachwycać się jej smakiem. Nigdy nie odważyłam się spróbować flaków, aż do momentu, gdy moja Mama zrobiła je z... boczniaków.


Od tamtej pory jest to moja ulubiona zupa. No, może poza ramenem z Vegan Ramen Shop. Poprosiłam Mamę, żeby podzieliła się ze mną, a przy okazji z Wami, swoim przepisem. Koniecznie go wypróbujcie, bo ta wegańska zupa to mistrzostwo. Jej nadmiar zawsze mrożę, a gdy tylko najdzie mnie ochota na miskę flaczków lub dopadnie kulinarny kryzys po prostu wyciągam małe pudełko, rozmrażam i obiad w kilka minut jest gotowy.

Jeśli zastanawialiście się czy kupić i jak przygotować boczniaki, to naprawdę polecam zrobić flaczki z boczniaków. Nie dość, że są smaczne, to jeszcze mają niewiele kalorii. Tradycyjne flaki mają 73 kalorie w 100 gramach, a flaki z boczniaków jedynie... 17 kalorii w 100 gramach. Poza tym sami przekonacie się, że weganizm i dieta wege, czy ogólnie pisząc dieta roślinna, w praktyce nie jest trudna. To jak - spróbujecie?



Składniki

Bulion
ziele angielskie (3 ziarenka)
listek laurowy (3 sztuki)
łyżeczka imbiru
włoszczyzna

Flaki
opakowanie boczniaków
pietruszka (duży korzeń)
marchew (duży korzeń)
przyprawa do flaków
czosnek (3 ząbki)
słodka papryka
majeranek
cebula
pieprz
seler
olej
sól


Przygotowanie

Bulion
Do garnka wkładamy włoszczyznę, ziele angielskie, listek laurowy i odrobinę imbiru. Całość gotujemy ok. czterdziestu minut.

Flaki
Na rozgrzany na patelni olej wrzucamy pokrojoną w kostkę cebulę i posiekany czosnek. Smażymy aż będą zarumienione, po czym przekładamy do garnka. Dodajemy marchew, selera i pietruszkę starte na tarce o grubych oczkach. Boczniaki myjemy i kroimy w plastry o grubości ok. pół centymetra, po czym wrzucamy do garnka z resztą składników. Wszystko zalewamy gotowym bulionem (bez warzyw) i gotujemy aż warzywa i grzyby będą miękkie. Całość doprawiamy solą, pieprzem, majerankiem, przyprawą do flaków oraz słodką papryką.

Smacznego!

Podziel się tym tekstem na:

0 komentarze