10 kroków do slow life

Światowy Instytut Powolności opublikował listę dziesięciu kroków, dzięki wprowadzeniu których każdy z nas będzie mógł trochę zwolnić tempo życia. Niektóre z nich są bardzo proste, inne będą wymagały trochę pracy nad zmianą swoich dotychczasowych nawyków i przyzwyczajeń, ale warto podjąć ten trud. To jak - spróbujecie?


1. Spiesz się powoli

Pracodawcy często oczekują od swoich pracowników wykonywania zadań pod presją czasu. Szybkie podejmowanie decyzji i działanie są nieodłączną częścią niektórych zawodów. Chyba każdy z nas doświadczył sytuacji kiedy przełożony wymagał by coś było zrobić "na wczoraj".

Są jednak sytuacje, kiedy my sami zaczynamy podkręcać tempo i robić coś szybciej, mimo że nikt od nas tego nie wymaga. Postępujemy tak nie tylko w pracy, ale także wykonując obowiązki domowe, ucząc się czy nawet podczas spaceru.

Tymczasem pośpiech oraz wykonywanie kilku czynności jednocześnie sprawia, że nasza produktywność spada, co odbija się na jakości tego, co akurat robimy.2. Multitasking nie taki dobry

Odkąd zostałam mamą mama wrażenie, że multitasking jest wpisany w rodzicielstwo. Próbuję gotować obiad, a dziecko przybiega z książeczką i domaga się wspólnego czytania. Kiedyś denerwowałabym się, ale od dłuższego czasu coraz lepiej wychodzi mi skupianie się na jednej czynności.

Tak samo powinniśmy postępować w innych obszarach naszego życia. Jeśli ćwiczysz jogę lub pilates, które wymagają skupienia, to wyłącz telewizor lub podcast.

W pracy postaraj się, w miarę możliwości, skupić na wykonaniu jednego zadania. Po jego skończeniu zacznij robić kolejne. Nie musisz co kilka minut sprawdzać skrzynki mailowej - zrobisz to, jak skończysz zadanie.


3. Work life balance

Wykonaj proste ćwiczenie. Napisz na kartce, ile czasu dzisiaj pracowałeś, ile poświęciłeś na czas spędzony z rodziną, odpoczynek, pasje. Nawet jeśli metoda spisywania tego na kartce wydaje ci się bez sensu, to finalnie pozwoli dostrzec, czy potrafisz stawiać sobie granice. Czy po wyjściu z biura poświęcasz czas na relaks, hobby lub obowiązki domowe? Czy może w trakcie obiadu z rodziną sprawdzasz służbową pocztę i oznajmiasz, że musisz jeszcze popracować?

Ze względu na zdrowie, również psychiczne, relacje z bliskimi i poczucie szczęścia stawianie sobie granic pomiędzy pracą, obowiązkami, czasem spędzanym z bliskimi oraz odpoczynkiem jest bardzo ważne. Im więcej czasu poświęcasz na pracę, tym mniej produktywny jesteś.

4. Nic nie rób

Obecnie modne jest bycie zajętym przez cały dzień, co w dłuższej perspektywie może być po prostu wyczerpujące. Przeznaczenie dla siebie kilku minut dziennie, np. dziesięciu, by po prostu być i nie robić nic jest ważne. Czasami trzeba na chwilę zatrzymać się, znaleźć 10 minut spokoju i odpocząć.

5. Zadbaj o dobry sen

Sen jest jednym z kluczowych elementów, które muszą być spełnione byśmy mogli cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Postaraj się każdego dnia przeznaczać osiem godzin na sen, by twój organizm mógł zregenerować się.

6. Zarządzanie czasem

Planowanie zadań jest bardzo ważne, aczkolwiek brak choćby kilku minut pomiędzy spotkaniami, by odetchnąć, wyciszyć się czy coś zjeść, może być męczący. Jeśli musisz dojechać na drugi koniec miasta do przychodni lekarskiej z dzieckiem również zarezerwuj sobie więcej czasu. Dzięki temu unikniesz pośpiechu oraz stresu.

7. 10 minut spokoju

Ten punkt trochę wiąże się z zarządzaniem czasem. Wszystkie spotkania, wizyty u lekarzy czy nawet odebranie dziecka z przedszkola planuj tak, żeby być dziesięć minut wcześniej. Spróbuj tak zrobić choć jednego dnia. Zauważysz różnicę - będziesz spokojniejsza, a w efekcie prawdopodobnie na spotkaniu dasz z siebie więcej i osiągniesz lepsze efekty. Twoje dziecko również na tym zyska - o wiele lepiej jest wybiec z sali do uśmiechniętego i spokojnego rodzica niż zestresowanego i zdyszanego od biegu.

8. Odłóż telefon

Bycie online cały czas jest męczące, a do tego powoduje, że nie skupiasz się na tym co dzieje się "tu i teraz". Podczas obiadu z rodziną nie sprawdzaj najnowszych wiadomości, w wakacje odpoczywaj zamiast odpowiadać na służbowe wiadomości, które mogłyby spokojnie poczekać do twojego powrotu do biura. Daj sobie czas na pracę, życie prywatne, odpoczynek.

9. Tu i teraz

Najlepsze co możesz podarować swoim bliskim, w tym dzieciom, to czas (TUTAJ przeczytasz o tym więcej). Świadome spędzanie czasu z rodziną, przyjaciółmi jest bardzo ważne. W ten sposób nie tylko okazujesz szacunek drugiej osobie, ale także pracujesz nad tym, by wasze relacje były bliższe i trwalsze.

10. Bez pośpiechu

Zastanów się, ile razy za późno wyszłaś z domu do pracy, denerwowałaś się, że spóźniłaś się na autobus? Ile razy twój spacer przypominał marszobieg, mimo że nigdzie nie spieszyłaś się? W trakcie takich prostych czynności potrafimy sami podkręcać sobie tempo. Robimy to często bez powodu i nieświadomie.


Wolniejsze i bardziej świadome życie nie jest trudne. Wystarczy stopniowo wprowadzać zmiany, by po pewnym czasie dostrzec różnicę. Warto także pamiętać, że slow life nie ma nic wspólnego z lenistwem, o czym więcej przeczytasz TUTAJ.

Podziel się tym tekstem na:

0 komentarze