Najpiękniejszy prezent jaki możesz dać swojemu dziecku

Możesz kupować dziecku markowe ubrania, nowe gadżety i najfajniejsze zabawki. Możecie mieszkać w pięknym domu z ogrodem, a każde wakacje spędzać za granicą. To wszystko nic w porównaniu z najpiękniejszym i najlepszym prezentem, jaki tylko możesz podarować swojemu dziecku. Czy chcesz to zrobić?


Kilka razy w roku obchodzimy święta na które w większości przypadków kupujemy prezenty. Boże Narodzenie, Mikołajki, Dzień Dziecka, urodziny, imieniny - przywykliśmy już do tego, że należy coś podarować. Odnoszę wrażenie, że często prześcigamy się w pomysłach i rywalizujemy ze sobą w kwestii podarunków. Im więcej, drożej i bardziej ekstrawagancko tym lepiej. Nie zgadzam się z tym. Wpadliśmy w manię kupowania i gromadzenia przedmiotów. Wydaje nam się, że to już niemal obowiązek, by coś podarować drugiej osobie. Na znalezienie odpowiednich prezentów przeznaczamy mnóstwo czasu, a często także pieniędzy. W ten sposób uczymy także nasze dzieci, że jak jest święto, to musi być też i prezent. Choćby najmniejszy, ale musi być. Uczymy nasze pociechy konsumpcjonizmu, a także manii kupowania i gromadzenia przedmiotów, zapominając o tym, co jest najważniejsze.


Czy dobrze znasz swoje dziecko?

Czasami wydaje nam się, że jak od jakiegoś czasu nie kupiliśmy dziecku nowej zabawki, to najwyższy czas, by to zmienić. Niektóre osoby uważają, że brak zainteresowania zabawkami, które ma dziecko wynika z tego, że znudziły się one. Być może to prawda, a może po prostu dla naszej pociechy zdecydowanie ciekawsze jest odkrywanie przedmiotów i rzeczy, jakie znajdują się dookoła? Od jakiegoś czasu zauważam, że niekiedy dla naszych małych dzieci o wiele ciekawsze jest obserwowanie piorącej pralki lub bawienie się łyżeczką. To fajna zabawa podczas której maluchy poznają otaczający je świat. A najwspanialsze dla nich jest to, że ktoś im w tym odkrywaniu nowych rzeczy towarzyszy.

Nasza obecność to najlepszy, najważniejszy i najpiękniejszy prezent, jaki możemy podarować dzieciom. 

Poświęcanie uwagi dziecku to najlepsza inwestycja. I nie ma znaczenia, czy to roczny brzdąc czy nastolatek. Każde dziecko domaga się zainteresowania ze strony swoich rodziców. A naszym zadaniem jest okazywanie go, a także wspieranie, zaszczepienie wiary, że to od nas zależy nasze życie i że warto walczyć o marzenia - te małe i te duże. 

Najpiękniejszy prezent to okazywanie dziecku uczuć, dawanie poczucia bezpieczeństwa i bliskości. 

Stworzenie ciepłego i wypełnionego miłością domu, którego mieszkańcy okazują sobie szacunek. To my jesteśmy odpowiedzialni za to, jak nasze dzieci będą postrzegały siebie w przyszłości - czy będą miały roszczeniową postawę, ich poczucie wartości będzie poniżej zera czy może będą pewnie kroczyć przez życie. To my mamy wpływ na to, jak będą traktować innych. Czy będą okazywać szacunek innym i czy będą troszczyć się o słabszych. 

Nie masz czasu

Bardzo często wydaje nam się, że mamy mnóstwo czasu i jeszcze zdążymy pewne rzeczy zrobić. Wspólne spędzanie czasu spychamy na drugi plan, bo przecież jest praca, kurs, siłownia... Tak łatwo zapominamy o tym , co najważniejsze. O naszych bliskich i wspólnym spędzaniu czasu. Nie obok siebie, tylko razem. Dopiero, gdy wydarzy się coś złego, np. choroba bliskiej osoby, uświadamiamy sobie, jak wiele czasu zmarnowaliśmy. 

Nie ma nic trudniejszego i bardziej bolesnego dla rodziców niż choroba lub możliwość straty dziecka. Doskonale rozumieją to rodzice, którzy przeżyli tak trudne momenty. Wówczas inaczej zaczynamy postrzegać pewne sprawy. Z własnego doświadczenia wiem, że zmieniają się priorytety i sprawy, które dawniej urastały do rangi problemów teraz są po prostu zadaniami do wykonania. 

Kiedyś usłyszałam, że

najpiękniejsze co można podarować swojemu dziecku to czas

Trudno nie zgodzić się z tym. Przed nami piękny, ale też intensywny miesiąc przygotowań do Bożego Narodzenia. Życzę sobie i Wam żebyśmy nie pogubili się, nie wpadli w przedświąteczną gorączkę. Żebyśmy pamiętali o naszych pociechach - dla nich jesteśmy najważniejsi. 

Podziel się tym tekstem na:

0 komentarze