Slow TOP - Slow fashion. Modowa rewolucja i Slow Weekend

Czas na pierwszy artykuł z nowego cyklu na blogu, czyli Slow TOP w ramach którego będę publikować teksty o książkach, filmach czy artykułach na blogach poruszających tematykę slow life, świadomego życia, ale także mindfulness i szczęścia. Czasami teksty będą okraszone informacjami o ciekawych wydarzeniach i inicjatywach. Będą pojawiać się na blogu dwa razy w miesiącu w piątki, jako dawka inspiracji tuż przed weekendem.


Pierwszą książką w ramach cyklu jest "Slow fashion. Modowa rewolucja". Jej autorka - Joanna Glogaza - jest popularną blogerką, autorką książek oraz założycielką marki piżam Lunaby. Swoją działalność w blogosferze zaczynała, gdy w Internecie królowały szafiarki, a nie blogi modowe.
Do tej pierwszej grupy zaliczała się także Joanna, która z czasem zmieniła tematykę bloga i zaczęła zamieszczać na nim treści dotyczące świadomej mody, racjonalnych wyborów oraz o optymalizacji codzienności.

Dla kogo jest ta książka?


Wiele lat zdobywania wiedzy zaowocowało napisaniem książki o slow fashion. Jest to kompendium przede wszystkim dla osób, które:

 • nie mają się w co ubrać,
 • mają szafy wypełnione ubraniami nie pasującymi do siebie i do sylwetki właściciela,
 • są zmęczone kiepskiej jakości ubraniami,
 • poszukują informacji na temat świadomej mody,
 • chcą dowiedzieć się więcej o materiałach i pielęgnacji ubrań.


Poradniki o modzie

Popularność książek dotyczących ubrań i branży odzieżowej stale rośnie. Na półkach księgarń bez problemu znajdziemy przeróżne wydawnictwa dotyczące tej tematyki. Zazwyczaj jednak dotyczą one tych samych zagadnień, czyli co zrobić, kiedy masz wrażenie, że nie masz się w co ubrać lub jak stworzyć idealną garderobę.

Książka Joanny Glogazy zawiera odpowiedzi na te pytania, ale nie jest jednym z wielu poradników mających na celu jedynie pomóc w odnalezieniu stylu i nakłonić czytelnika do zakupu kolejnych ubrań.

Założeniem książki jest przede wszystkim uświadomienie, że nie potrzebujemy aż tylu ubrań i dodatków, by dobrze wyglądać. Wręcz przeciwnie - im więcej ich mamy, tym większy chaos panuje w naszych szafach. I zanim zaczniemy tworzyć tzw. capsule wardrobe, czyli garderobę stworzoną z niwielkiej ilości rzeczy, ale dobrych jakościowo i takich, dzięki którym bez problemu stworzymy kilka zestawów ubrań na kolejne dni, powinniśmy zacząć od rewolucji w szafie. W książce znajdziemy porady i plan działania, by zrobić to dobrze i dokładnie, choć niekoniecznie szybko.


Świadome wybory - hand made czy sieciówki?


Obecnie nie ma problemu z zakupem odzieży zgodnej z aktualnie obowiązującymi trendami za niewielkie pieniądze. Popularne sieciówki oferują mnóstwo ubrań wpisujących się w ten schemat, ale nie oszukujmy się - często są to rzeczy źle wykonane, z kiepieskiego materiału, które po kilku praniach nie będą się już do niczego nadawały. Chyba że wykorzystasz je do chodzenia w domu lub na wyprawę do lasu, ale chyba nie po to wydajesz swoje ciężko zarobione pieniądze prawda?

W "Slow fashion. Modowa rewolucja" autorka dokładnie tłumaczy, dlaczego powinniśmy zrezygnować z szybkiej mody na rzecz produktów dobrej jakości, często wykonanych przez lokalne firmy lub znalezionych w second handach.

Jeśli uważasz, że nie stać cię na zakup swetra lub butów za kilkaset złotych, to przeczytaj tą książkę. Dowiesz się z niej dlaczego to naprawdę ma sens i że dzięki temu możesz, wbrew pozorom, dużo zaoszczędzić. Szewc, krawiec, kaletnik - rozejrzyj się gdzie w twojej okolicy są takie zakłady, jeśli zależy tobie na dobrej jakościowo garderobie.

***


Slow Weekend - Kupuj lepsze prezenty


To wyjątkowe wydarzenie dla tych, którzy mają dość bylejakości i zależy im na wspieraniu małych firm i manufaktur. Jeśli szukacie produktów hand made, ubrań szytych w Polsce, produktów ekologicznych, a do tego chcielibyście wziąć udział w ciekawych prelekcjach, to powinniście wziąć udział w tym wydarzeniu.

Slow Weekend odbędzie się w Warszawie 8-9 grudnia. Szczegółowe informacje znajdziecie TUTAJ

Podziel się tym tekstem na:

2 komentarze

 1. Ciekawa filozofia... o tym jeszcze nie słyszałam!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet bardzo ciekawa. Postaram się dodać więcej tekstów na ten temat:)

   Usuń