Jak holistycznie zadbać o siebie? + KONKURS

Holistyczne podejście do zdrowia staje się coraz popularniejsze. Zamiast od razu realizować plik recept od lekarza zaczynamy szukać innych rozwiązań. Wraz ze wzrostem świadomości zaczynamy dostrzegać, że wiele z dolegliwości zdrowotnych możemy niwelować korzystając z natury. Coraz częściej zauważmy, że farmakologia to nie wszystko i czasami warto zadbać o lepszą dietę, sen, relaks. Wybrać się do psychologa, wyjechać do chatki w lesie. Zadbać o siebie całościowo. A jak to zrobić? Jak zacząć?W ubiegłym roku chciałam popracować nad sylwetką. Wróciłam do biegania, ale też zdecydowałam się wziąć udział w miesięcznym wyzwaniu Ewy Chodakowskiej, o którym przeczytasz w tekście Wyzwanie Ewy Chodakowskiej - czy jest dla każdego? Plan był ambitny - sześć dni treningów z Ewą oraz te biegowe i jeszcze dieta roślinna z ograniczeniem kalorii. Wszystko od razu, z dnia na dzień. Intensywny plan i brak czasu na regenerację, brak tych małych kroków sprawiły, że po zakończeniu wyzwania zaczęłam odpuszczać. 


Mój plan legł wtedy w gruzach, bo zamiast robić codziennie małe kroczki, chciałam wszystko zrobić szybko i intensywnie. A tak nie osiąga się trwałych efektów. Nie wystarczy codziennie spocić się na macie i stosować rygorystycznej diety. Trzeba ten plan dostosować do siebie. Zadbać o nawodnienie, o sen, wybrać się czasami na spacer zamiast skakać na macie. Innym razem pójść na masaż i odpocząć. Trzeba wziąć odpowiedzialność za siebie i swoje zdrowie każdego dnia, a nie tylko okresowo, bo jest jakieś wyzwanie.


I do tego próbuje zainspirować nas w swojej książce "Twój dzień, Twoje życie. Holistyczna filozofia bycia" Aubrey Marcus, który dawniej należał do grona osób zmęczonych, często chorujących, których codzienne menu było naszpikowane cukrem i przetworzoną żywnością. Aż w okolicy trzydziestych urodzin zdecydował się wziąć odpowiedzialność za swoje życie. "Zacząłem akceptować, że cokolwiek się dzieje, to tylko wynik moich własnych działań. Moja odpowiedzialność. Przestałem się chować pod kocykiem, uciekać od tej odpowiedzialności."
Aubrey zaczął wprowadzać drobne zmiany każdego dnia, których powtarzanie zaczęło korzystnie wpływać na jego samopoczucie i życie. Przykładowo, codziennie rano nie sięgał od razu po telefon, tylko wychodził na kilka minut na podwórko (spokojnie może być balkon) i patrzył w niebo. Wypijał przygotowany przez siebie koktajl z wody, soli morskiej i cytryny, a także dbał o ruch. Dzięki temu miał dużo energii w ciągu dnia i nie musiał wspomagać się napojami energetyzującymi i kilkoma kubkami kawy.


Co robisz dla siebie?


Przyznaję, że nie jestem mistrzynią self-care i mam jeszcze sporo do poprawienia, ale wieczorem, gdy dzieci już śpią nie zajmuję się sprawami domowymi. OK, chyba że mamy dzień prania w domu i trzeba je powiesić w suszarni, ale takich dni mamy w domu dwa i dzielimy się z mężem. Ale poza tym nie robię nic  - nie sprzątam, nie zamawiam zakupów przez internet, nie gotuję na kolejny dzień. To jest czas tylko dla mnie lub dla mnie i męża.

"Jeśli nie masz dziesięciu minut dla siebie, to nie masz życia"
Tony Robins

Czas, który spędzasz w domu jest dla Ciebie, a nie dla pracy. Pobaw się z dziećmi, przytul swoją drugą połówkę, ale zrób też coś dla siebie. Zrób coś, co sprawia Tobie przyjemność. Nawet jeśli Twoi bliscy uważają, że nie masz talentu muzycznego, ale lubisz grać na pianinie - rób to. Aubrey przekonuje, że "w dobrym życiu nie ma celu, jest tylko podróż", a także że "jeśli cały dzień spędzasz bez śmiechu czy nawet uśmiechu, to ten dzień do Ciebie nie należy". Zadbanie o więź z samym sobą jest tak samo ważne jak dbanie o więzi z bliskimi. Jak przejąć kontrolę nad własnym życiem?

Aubrey podpowiada jak to zrobić poświęcając każdy rozdział innej sferze naszego życia, jak chociażby czas spędzany w samochodzie, czas w pracy (postaw na produktywność!), sen, jedzenie, trening, seks, drzemka w ciągu dnia. Każdy z rozdziałów jest naszpikowany wynikami badań, poradami zawodowych sportowców i osobistymi doświadczeniami autora. Nie jest to krótkotrwały program w stylu "jak zmienić swoje życie w miesiąc". To zbiór podpowiedzi (popartych danymi naukowymi), co i jak zrobić, by wreszcie przejąć kontrolę nad swoim dniem, a finalnie życiem. Książka wzbogacona jest wieloma przepisami, a także zestawami ćwiczeń. Na końcu każdego rozdziału znajdują się trzy wskazówki, czyli o co powinniśmy zadbać.

Dużym atutem książki są wskazówki i porady ekspertów. W kwestii hartowania ciała możemy przeczytać o człowieku, który zdobywa szczyty górskie bez koszulki. Dowiemy się, że nie musimy od razu nacierać się śniegiem czy wskakiwać do jeziora lub morza, by poprawić odporność organizmu. Wystarczy codziennie wziąć zimny prysznic, ale jak to dokładnie zrobić, czyli kiedy, ile ma trwać i co po nim, to już dokładnie przeczytacie w książce:)Dla kogo jest ta książka?

Odpowiedz sobie na proste pytania:
 • Czy rano budzisz się zmęczony? (Według badań cytowanych przez Marcusa tylko 1 na 7 osób czuje się wyspana po przebudzeniu),
 • Czy Twoja dieta jest bogata w cukier i produkty przetworzone?
 • Czy czujesz się zmęczony w ciągu dnia?
 • Czy jesteś produktywny w pracy? (Pozbądź się wszystkich "rozpraszaczy" i skup na zadaniach do wykonania),
 • Czy jesteś zrelaksowany?
 • Czy potrafisz jeszcze bawić się (nie chodzi o upijanie się alkoholem) i cieszyć?

I wreszcie, czy czujesz że panujesz nad swoim życiem? Jasne, są zdarzenia na które nie mamy wpływu, ale od naszego nastawienia i działania zależy to, jak dalej potoczy się nasze życie. Jeśli czujesz się sfrustrowany i masz poczucie, że nie wykorzystujesz najlepiej swojego dnia i robisz coś wbrew sobie, to czas na przejęcie kontroli nad swoim dniem, a finalnie życiem. 


Na koniec mam dla Was niespodziankę. Na profilu Slow Life Studio na Facebooku trwa konkurs, w którym do wygrania jest egzemplarz książki Aubrey'a Marcusa "Twój dzień, Twoje życie. Holistyczna filozofia bycia", której premiera odbędzie się 28 stycznia br. Obecnie książka dostępna jest w przedsprzedaży na stronie www.sensus.pl.*Regulamin konkursu
1. Konkurs, w którym do wygrania jest egzemplarz książki Aubrey'a Marcusa "Twój dzień, Twoje życie. Holistyczna filozofia bycia", organizowany jest przez autorkę Slow Life Studio (www.slowlifestudio.pl).

2. Konkurs odbywa się na profilu Slow Life Studio na Facebooku.
3. Okres trwania: 22.01.2020-28.01.2020 r.
4. By wziąć udział w konkursie trzeba udostępnić na swoim profilu na Facebooku post konkursowy.
5. Wyniki konkursu zostaną opublikowane na profilu Slow Life Studio na Facebooku 29.01.2020 r.
6. Zwycięzca zostanie wybrany w drodze losowania.
7. Koszty wysyłki książki pokrywa autorka strony Slow Life Studio.Wpis powstał we współpracy z Wydawnictwem Sensus i Grupą Wydawniczą Helion, którym dziękuję za przekazanie książek na konkurs. 

Podziel się tym tekstem na:

2 komentarze

 1. Niestety zbyt często zapominamy o sobie w natłoku codziennych obowiązków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, łatwo wpaść w wir obowiązków, ale myślę, że warto próbować coś zmienić i znaleźć choćby kilka minut tylko dla siebie. Jeśli nie uda się dzisiaj, spróbować następnego dnia i kolejnego.

   Pozdrawiam serdecznie,
   Agnieszka

   Usuń