SLOWBOOK: 10 lekcji z książki "Slow life według Ojca Leona" dla każdego

Choć książka Ojca Leona Knabita swoją premierę miała w 2016 roku, to do tej pory nie mogłam odważyć się, by po nią sięgnąć, mimo że tematyką świadomego życia i slow life zaczęłam interesować się zanim na polskim rynku wydawniczym zaczęły pojawiać się książki na temat tej idei. W końcu przeczytałam "Slow life według Ojca Leona" i żałuję, że zrobiłam to tak późno.Tuż po premierze książki Ojca Leona zaczęłam interesować się nią. Szukałam informacji, czytałam recenzje i, niestety, trafiałam raczej na te niezbyt pochlebne. Zamiast przekonać się, czy ich autorzy mają rację pisząc, że raczej szkoda czasu na przeczytanie tejże pozycji, odpuściłam. Cały czas jednak gdzieś trafiałam na tą książkę. A to kolejna wzmianka w Internecie, to wywiad z Ojcem Leonem lub w mojej bibliotece, gdzie kilka razy leżała na półce z polecanymi książkami, jakby czekała aż ktoś ją wypożyczy. I stało się. Kilka dni temu wróciłam z nią do domu z biblioteki i... przepadłam. Nie sądziłam, że nie będę mogła oderwać się od tej pozycji. I polecam ją naprawdę każdemu, bez względu na przekonania oraz to czy jest katolikiem czy ateistą.


Zanim przejdę do lekcji, które wyniosłam z tej lektury, wspomnę jeszcze, że jej autor - Ojciec Leon Knabit - jest krzepkim Benedyktynem, który swoją energią mógłby obdzielić kilka osób. Mimo że w tym roku skończy... 91 lat (!), to nadal prowadzi rekolekcje/warsztaty w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu, które jest jego domem, a także... pisze bloga. W swojej książce o slow life zawarł rozmowy z sześcioma osobami: Anną Dymną (to mój ulubiony wywiad z tej książki), Marcinem Prokopem, "Cezikiem", Krzysztofem Skórzyńskim, Joanną Kołaczkowską i Markiem Kamińskim. 


10 SLOW lekcji od Ojca Leona i jego rozmówców1. BĄDŹ OBECNYM RODZICEM "Trzeba wychować nowe pokolenie ludzi, wrażliwsze, bardziej zatroskane o jakość swojego życia i jednocześnie spokojniejsze."
Anna Dymna


"Każdy wchodzi w tę rolę (rodzica) po swojemu. Ale ważne, żeby być, być obecnym. Znam małżeństwa, które mówią: "Ojcze, rezygnujemy z pracy, w której mielibyśmy więcej forsy, na rzecz takiej, która pozwoli nam być więcej z dziećmi". Są w gorszej kondycji finansowej, ale nie chcą jeszcze, jeszcze, jeszcze. "Nie będziemy zabierać czasu dzieciom, żeby zarabiać więcej pieniędzy" - mówią. I dobrze. Dzieci muszą mieć rodziców."
Ojciec Leon Knabit


2. POZBĄDŹ SIĘ NADMIARU I PO PROSTU "BĄDŹ"


"(...) Odrzuć to, co jest zbędne, co cię krępuje. Zostaw tylko to, co konieczne. Pamiętaj, że "być" jest przed "mieć".
Ojciec Leon Knabit3. ŚMIEJ SIĘ, PŁACZ, PŁACZ, ŻYJ PEŁNIĄ ŻYCIA

"Moi podopieczni mogą być niepełnosprawni intelektualnie, ale nie zabili w sobie tego, co myśmy zabili już dawno: szczerości, autentyczności, radości, łez."
Anna Dymna
4. TWOJE NASTAWIENIE MA ZNACZENIE "Z każdego życiowego doświadczenia można wyciągnąć tak coś dobrego, jak i coś złego. To zależy wyłącznie od nas."
Marek Kamiński"Lubimy szukać problemów na zewnątrz. Mówić, że to praca nie pozwala nam zwolnić, zastanowić się nad sobą, że nie mogę się zająć ojcostwem czy macierzyństwem, bo wracam zmęczony, padając na pysk... A mnie się zdaje, że to kwestia normalnego, sensownego ułożenia sobie czasu, i to jest największy problem. To nie świat jest nie uporządkowany, to człowiek w tym świecie jest nieuporządkowany." 
Krzysztof Skórzyński
5. BĄDŹ TU I TERAZ, DOCENIAJ CODZIENNOŚĆ 

"Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że może akurat przeżywamy najważniejsze momenty swojego życia"
Anna Dymna


"Najważniejsza jest codzienność, jeżeli człowiek się w niej odnajduje"
Krzysztof Skórzyński"Moja żona nauczyła mnie, że nie każda godzina musi być wydarzeniem, nie każdy dzień musi być pokazem fajerwerków."
Krzysztof Skórzyński6. BĄDŹ DOBRYM CZŁOWIEKIEM.  POSTAW NA SZCZEROŚĆ, WIERNOŚĆ, AUTENTYCZNOŚĆ 
"Po prostu dobre jest to, co jest szczere i prawdziwe"
Marek Kamiński"Wytrwałość, wierność - to jest dla mnie podstawowy sukces. Do wszystkiego innego podchodzę spokojnie"
Ojciec Leon Knabit
7. ZATRZYMAJ SIĘ, WYCISZ I POZACHWYCAJ OTACZAJĄCYM CIĘ ŚWIATEM 
"Dla mnie najważniejszy jest spokój w relacjach i umiejętność zachowania harmonii. A także to, czego nauczyła mnie mama: żeby umieć popatrzeć przez chwilę na świat i czymś się zachwycić."
Anna Dymna
"Nie potrafimy się zatrzymać, wyciszyć. Wszyscy pędzą, gnają..."
Anna Dymna
8. DOCENIAJ DRUGIEGO CZŁOWIEKA

"W końcu na tym wszystko w życiu polega, żeby komuś sprawiać przyjemność. Wtedy od razu chce ci się bardziej."Anna Dymna


9. O POSZUKIWANIU SWOJEJ DROGI  "Jeśli coś przychodzi ci z łatwością, to płyń po prostu tą rzeką, nie próbuj pokonać nurtu, bo nic dobrego z tego nie wyjdzie."

Marcin Prokop"Myślę, że jednym z przekłamań współczesności, pełnej świeckich kapłanów nadmiernego optymizmu, jest twierdzenie, że każdy może być wszystkim: jeśli tylko bardzo pragniesz, masz marzenia, to w zasadzie możesz zostać, kimkolwiek chcesz. (...) Gdybym chciał na przykład zostać kierowcą Formuły 1, to co to byłby za kierowca, który wystaje z kokpitu na pół metra i waży dwa razy tyle, co inni chłopcy ścigający się autami?"
Marcin Prokop10. O WIERZE


"Boga można spotkać tylko w ciszy. To święta prawda".
Ojciec Leon Knabit"Często słyszę, jak ci "uszkodzeni" przez chorobę czy po wypadku na początku buntowali się, nienawidzili Boga, wyzywali Go, a potem nagle odnajdywali w tym cierpieniu sens. Czasem dopiero wtedy zaczynali w Niego wierzyć. I dziś mówią mi, ze Bóg wie, co robi, bo gdyby tego wypadku nie było, to oni by byli obrzydliwymi ludźmi, a przecież są pięknymi."
Anna Dymna
To tylko część cytatów, które zapisałam sobie w notesie. W książce Ojca Leona jest ich mnóstwo. "Slow life według Ojca Leona" aż kipi od rozważań, wartych zapamiętania cytatów, przykładów, że można żyć inaczej - prościej, a jakby pełniej. Każdy odnajdzie w niej coś dla siebie. Szczerze Wam polecam tą pozycję, a już wkrótce zaprezentuję kolejną książkę w ramach nowego cyklu na blogu, czyli SLOWBOOK.

Podziel się tym tekstem na:

2 komentarze

 1. Ok, przyznam bez bicia, jak zobaczyłam kto opowiada o slow life, to już z góry chciałam przekreślić tą publikację. Jednak...Twoja rekomendacja mnie przekonała- poszukam jej!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aga nie Ty jedna:) Bo co niby ksiądz, zakonnik może wiedzieć o slow life, ale w wywiadach, które są opublikowane w tej książce, padło wiele ważnych zdań. Czasami może wydawać się podczas czytania, że jest nudno, a raptem trafiasz na zdanie, które chcesz zapisać w notesie:) Jestem ciekawa Twoich wrażeń po lekturze.

   Pozdrawiam serdecznie,
   Agnieszka

   Usuń