Jak nie tracić energii życiowej, czyli 10 zasad Dalajlamy

Spokój, harmonia, szczęście i spełnienie - to wszystko może osiągnąć każdy z nas. Nic jednak nie wydarzy się samo i trzeba trochę popracować, by to osiągnąć. W tym artykule dostajesz aż dziesięć wskazówek od mistrza Dalajlamy, dzięki którym możesz wieść lepsze życie. Powodzenia!1. Dbaj o zdrowie 

Ta zasada powinna być priorytetem każdego człowieka. Zdrowie jest najcenniejsze i powinniśmy o nie szczególnie dbać. Zdrowe odżywianie, regularna aktywność fizyczna i odpowiednia liczba godzin snu to klucz do bycia zdrowym i szczęśliwym człowiekiem. Niektórzy uważają, że jak jesteś zdrowy to masz wszystko, co jest niezbędne by ruszyć na podbój świata. Trudno nie zgodzić się z tym prawda?


2. Oczyść swoją przestrzeń

Pozbywanie się zbędnych rzeczy jest ostatnio bardzo popularne. Jeśli jeszcze nie jesteś przekonana, że odgracenie i uporządkowanie mieszkania może korzystnie wpłynąć na twoje samopoczucie i jakość życia, to wykonaj proste i szybkie ćwiczenie. 

Jesteś w biurze i musisz dokończyć projekt dla klienta. Dookoła ciebie piętrzą się dokumenty, na biurku stoi kubek po wczorajszej kawie, rozrzucone długopisy, a gdzieś po między tym wszystkim jesteś ty i twój komputer na którym starasz się pracować. Czy czujesz się przytłoczona i masz wrażenie, że nic ci nie wychodzi?

A teraz dla odmiany wyobraź sobie czyste biurko w pokoju urządzonym w minimalistycznym stylu, gdzie aż chce się przebywać. Jakie masz teraz odczucia? 

Oczyszczenie przestrzeni bywa mozolne, nudne, ale naprawdę podnosi jakość życia.


3. Unikaj toksycznych relacji

Trudno jest wyjść ze spotkania z koleżanką z uśmiechem na twarzy, gdy przez godzinę wysłuchiwało się narzekania na dosłownie wszystko i otrzymało się solidną dawkę plotek z życia wspólnych znajomych, nawet jeśli się o nie nie prosiło. Unikaj osób, które pozbawiają cię pozytywnej energii oraz tych, które mają w zwyczaju brać co się da od ciebie nie dając nic w zamian.


4. Nie angażuj się w czyjeś spory 

To chyba oczywiste. Jeśli dwie osoby kłócą się o coś, np. dzieci o to, które z nich więcej czasu poświęca na opiekę nad ich starszą mamą, to lepiej nie wtrącać się. Zapewne każda z nich ma trochę racji w tym co mówi, ale to nie naszym zadaniem jest wypracowanie rozwiązania tej sytuacji, czyli chociażby opracowania grafiku opieki nad mamą, który byłby sprawiedliwy. Nie zawsze uda nam się pomóc innym w ich waśniach.


5. Naucz się przebaczać innym

Jest to z pewnością niezwykle trudne, ale podobno przynosi ulgę. Wiele razy słyszałam, że pogodzenie się z kimś po latach sprawia wrażenie pozbycia się z barków ogromnego i zbędnego ciężaru.

6. Nie składaj obietnic bez pokrycia

Kilka razy zdarzyło mi się dać komuś słowo i go nie dotrzymać i bardzo długo czułam się później fatalnie z tego powodu. Często obiecujemy innym coś, bo chcemy sprawić im przyjemność, chcemy by wierzyli, że mogą na nas polegać, ale finalnie okazuje się, że choćbyśmy bardzo chcieli, to nie możemy dotrzymać słowa. Dlatego też lepiej dobrze zastanówmy się, czy możemy spełnić czyjąś prośbę nim zgodzimy się na nią.


7. Rób to, co sprawia, że czujesz się szczęśliwy

Trudno jest iść przez życie z uśmiechem na twarzy, gdy codziennie nie robi się nic, co sprawiałoby przyjemność. Nie zawsze nasza pasja będzie naszą pracą i nie zawsze przeistoczy się ona w dochodowy biznes. Zamiast z niej rezygnować warto jest poświęcać na nią czas już po wyjściu z biura. Warto jest zabiegać o możliwość robienia tego, co czyni nas szczęśliwymi. 


8. Przyjmuj z pokorą i spokojem to na co nie masz wpływu

Możesz wściekać się, krzyczeć, płakać lub tupać nóżką, a to i tak nic nie zmieni, bo nie zawsze masz wpływ na wszystko, co cię spotyka. Warto to sobie uświadomić i nie stresować się bez potrzeby. 


9. Zachowuj równowagę pomiędzy pracą a odpoczynkiem

Nawet jeśli twoja praca jest twoją pasją, to koniecznie znajdź czas by odpocząć. Relaks jest jednym z filarów zdrowia i musisz znaleźć na niego czas. Nawet jeśli miałby to być dwudziestominutowy spacer, to i tak warto.

10. Dbaj o swoje finanse

Pieniądze może i szczęścia nie dają, ale są potrzebne. Racjonalne zarządzanie własnymi finansami to podstawa. Przeanalizuj swoje wydatki, zarobki oraz długi, jeśli je posiadasz. Spłać karty kredytowe i postaraj się nie brać z banku kolejnych. Zanim postarasz się o pożyczkę lub kredyt najpierw dokładnie zastanów się czy tego potrzebujesz, czy cię na to stać. Nie wyobrażam sobie jak można spać spokojnie z trudnym do spłacenia kredytem i dużymi długami. 


Do tych dziesięciu zasad dopisałabym jeszcze jedną - nie porównuj się z innymi i nie przejmuj się tym co mówią, w końcu nie da się przecież zadowolić wszystkich. Jeśli interesuje cię temat szczęścia, spełnienia i harmonii, to przeczytaj także:

5 kroków do osiągnięcia harmonii w życiu

Jak być szczęśliwym - 5 prostych zasad według Bronnie Ware

Mniej znaczy więcej, czyli suma drobnych radości

Podziel się tym tekstem na:

4 komentarze

 1. Podobają mi się te zasady, staram się w taki sposób postępować :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdybyśmy wszyscy żyli według tych zasad, świat z pewnością byłby piękniejszy. Na szczęście wszystkich tych zasad trzymam się w życiu i rzeczywiście mogę powiedzieć, że jestem szczęśliwym człowiekiem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Martina bardzo się cieszę, że jesteś szczęśliwa i masz rację - gdybyśmy wszyscy stosowali choć część tych zasad mniej osób byłoby sfrustrowanych i nieszczęśliwych.

   Usuń