Pięknie odmienni, czyli prawdziwe życie we dwoje

Kilka lat temu wybrałam się z koleżanką do kina na jakąś komedię romantyczną, której tytułu nie mogę sobie przypomnieć. Jak to bywa z takimi filmami, ich fabuła jest tak przewidywalna, że trudno dziwić się, iż po jakimś czasie zupełnie nie pamiętamy szczegółów. Kupując bilet na taki film możemy zakładać, że na koniec usłyszymy "i żyli razem długo i szczęśliwie", a przedtem będziemy obserwować romantyczne kolacje, wspólny weekend w uroczym kurorcie i śniadanie podawane do łóżka. Koleżanka o której wspomniałam tuż po wyjściu z kina trochę ze smutkiem stwierdziła, że mógłby wreszcie ktoś pokazać jak wygląda życie tych szaleńczo zakochanych ludzi po paru miesiącach lub latach.

Początki w związku są zazwyczaj właśnie jak w komedii romantycznej, tylko co zrobić, gdy urocze wady zaczynają irytować? Jeśli są tutaj fanki serialu "Seks w wielkim mieście", to zapewne pamiętają, jak urocza i perfekcyjna Charlotte denerwowała się, gdy jej kochany Harry zostawiał torebki po herbacie byle gdzie brudząc przy tym idealnie wypolerowany blat w kuchni. I teraz pytanie do nas - kto z nas powiedziałby w takiej sytuacji swojej drugiej połówce "bo ty zawsze tak robisz" lub "bo ty nigdy nie wyrzucasz tych torebek do kosza"? Z tym właśnie spróbowały zmierzyć się w swojej książce Monika Janiszewska i Katarzyna Kucewicz (psycholożka, psychoterapeutka). Książka "Pięknie odmienni. Jak uwolnić związek od codziennych sprzeczek i nieporozumień" nie sprawi, że po jej przeczytaniu wszystkie problemy z komunikacją w związku znikną. To od nas zależy czy relacja z drugą osobą będzie pozbawiona kłótni i wzajemnych oskarżeń. Podziwiam pary, które świętują pięćdziesięciolecie małżeństwa i szczerze im gratuluję. Gdy czytam lub słucham o takich związkach to za każdym razem dowiaduję się, że to przede wszystkim praca nad sobą. By czasami policzyć do dziesięciu i odetchnąć zamiast wykrzyczeć w złości wszystko, co irytuje nas w drugiej osobie. Bardzo łatwo jest kogoś zaatakować, ale dużo trudniej rozwiązać problem w spokojny sposób. A do tego zachęcają właśnie autorki publikacji "Pięknie odmienni (...)".


Jak rozwiązać problem w związku?

"Pięknie odmienni (...)" to zbiór przeróżnych sytuacji, które mogą prowadzić do konfliktów w związku. Przykładowo: różne sposoby spędzania świąt, wtrącanie się w związek rodziców i teściów, podział obowiązków, bałaganiarstwo i sprzątanie, kariera i pieniądze. Poza tym autorki próbują znaleźć rozwiązanie w sytuacjach, gdy nieporozumienie pojawia się w przypadku mniej oczywistych spraw, jak odmienne poczucie humoru, postawy życiowej (optymistka kontra pesymista) czy innych sposobów okazywania uczuć. 

Każdy problem przedstawiony jest na przykładzie dwóch par, w których każda osoba przedstawia swoje stanowisko, obawy, pragnienia. Wszystko opatrzone jest komentarzem psychologa, który zwraca uwagę, jak powinniśmy w danej sytuacji postąpić. Jak rozmawiać, by nie ranić drugiej osoby i unikać oceny oraz osądzania. Dzięki takiemu zabiegowi możemy zacząć wprowadzać pewne zmiany w komunikacji z partnerem samodzielnie, bez konieczności konsultowania się od razu z psychoterapeutą. 

Korzystając z porad psychologa zawartych w tejże publikacji mamy świetną okazję, by polepszyć komunikację w związku. By wreszcie przestać używać tak popularnych, niestety, "bo ty zawsze" i "bo ty nigdy". Na szczególną uwagę zasługuje ostatni rozdział książki, w którym autorki przekonują, że kluczem do szczęśliwego związku jest rozmawianie ze sobą. Katarzyna Kucewicz zwraca uwagę, że pary często rozmawiają ze sobą raportując sobie, co wydarzyło się w ciągu dnia i planując zadania na kolejne dni. Rozmawianie o bieżących sprawach jest istotne, ale dla dobra związku rozmowy takie powinny być prowadzone na głębszym poziomie. Oznacza to, że powinny dotyczyć potrzeb, obaw i emocji partnerów. Co ciekawe, o ile o marzeniach i potrzebach potrafimy mówić, to wyjawienie swoich emocji dla wielu osób jest bardzo trudne. Katarzyna Kucewicz przekonuje jednak, by podejmować próby i rozmawiać o nich, przy czym zaznacza, że takie rozmowy scalają związek, który tworzą przecież osoby o różnych doświadczeniach, odmiennych nawykach. Dzięki szczerej rozmowie, w tym o swoich uczuciach, możemy także uniknąć nadinterpretacji i, pisząc już kolokwialnie, "kręcenia filmów w głowie" i dopowiadania sobie. 

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o niełatwej sztuce komunikacji w związku, o kompromisach i akceptowaniu wad partnera lub partnerki, to zachęcam Was do przeczytania książki "Pięknie odmienni (...)". Dzięki zawartych w niej informacjom i poradom możemy rzeczywiście uwolnić związek od wzajemnych oskarżeń, sprzeczek i nieporozumień, o ile zastosujemy porady autorek.

Szczerze polecam Wam i Waszym partnerom oraz partnerkom tę książkę.
Za przekazanie książki dziękuję Grupie Wydawniczej Helion i Wydawnictwie Sensus.

Podziel się tym tekstem na:

1 komentarze