Catering dietetyczny - wady, zalety i czy tak naprawdę warto?

Kilka tygodni temu postanowiłam na dobre rozprawić się z niezbyt dobrymi nawykami żywieniowymi i zamówiłam na miesiąc catering dietetyczny w wersji wegetariańskiej. Zbliża się lato i każdy z nas chciałby móc pochwalić się zgrabną sylwetką. Jeśli chcielibyście w tym celu lub ze względu na zdrowie skorzystać z diety pudełkowej - to najpierw przeczytajcie na co uważać wybierając firmę i czy warto korzystać z promocji.


O dietach pudełkowych słyszałam wiele opinii - od pochlebnych do naprawdę negatywnych, które dotyczyły także osób korzystających z usług tego rodzaju firm. Zdaniem niektórych jeśli korzystasz z cateringu to od razu oznacza, że jesteś leniwa, z czym zupełnie nie zgadzam się. Sama zdecydowałam się na takie rozwiązanie ze względu na niewiele czasu na przygotowywanie zdrowych posiłków. Codziennie mam mnóstwo zadań do wykonania i często byłam zmuszona jeść cokolwiek, co wpadło mi w ręce lub po prostu zamawiać obiad w restauracji, co i tak wiązało się z wydatkami. Kolejnym problemem był aspekt zdrowotny - nawet wege burger może ociekać tłuszczem, a w pesto może być za dużo oliwy z oliwek.

W tej sytuacji wydawało mi się, że zapłacenie za catering dietetyczny będzie dobrym rozwiązaniem. Moje wyobrażenia dość szybko zostały zweryfikowane.


Catering dietetyczny - zalety

Niewątpliwie największą zaletą korzystania z cateringu jest to, że dostajemy gotowe posiłki przygotowane według naszych preferencji. To my decydujemy jaką dietę chcemy stosować - wegetariańską, dla sportowców, odchudzającą, bezglutenową, dla fit mam. Wybór programów dietetycznych jest naprawdę ogromny, a nad wszystkim czuwają dietetycy. Niezwykle wygodne jest to, że chcąc przykładowo schudnąć nie musimy już sami przeliczać, ile kalorii już zjedliśmy, a ile jeszcze możemy. Nie musimy też zastanawiać się, czy to co jemy na obiad jest na pewno zdrowe i nie wpłynie niekorzystnie na sylwetkę. To już zadanie firmy, w której wykupiliśmy dietę.

My dostajemy wszystko przygotowane w pojemnikach, które są dokładnie opisane, czyli co, kiedy powinniśmy zjeść. Paczkę z posiłkami codziennie rano kurier dostarcza pod drzwi mieszkania.

I to chyba wszystkie zalety korzystania z cateringu dietetycznego.

Dlaczego nie warto korzystać z diety pudełkowej?

Pomimo ogromnej wygody związanej z cateringiem dietetycznym, uważam, że korzystanie z niego w dłuższym okresie, niż przykładowo miesiąc lub dwa, może być męczące. W oparciu o własne doświadczenia z dietą wegetariańską mogę śmiało stwierdzić, że niektóre firmy idą na łatwiznę i nie próbują przygotowywać naprawdę dobrego jarskiego jedzenia. Wielokrotnie na obiad lub kolację otrzymałam surówkę z kaszą, co wyglądało po prostu jakby ktoś spakowałam do pudełka część obiadu mięsnego. Poza tym kilka razy na kolację dostałam plaster tofu z paroma listkami rukoli i ewentualnie chlebkiem ryżowym i konfiturą. 

Dieta roślinna może być naprawdę smaczna, ale wszystko zależy od tego jak przygotowywane są posiłki. Jeśli ktoś, kto zastanawia się czy taki sposób odżywiania byłby dla niego odpowiedni, to po takim menu, jakie sama trafiłam z cateringu, z pewnością stwierdziłby, że nie będzie katować się i w przypadku kuchni wege nie ma mowy o smacznych posiłkach. 


Catering dietetyczny odradzałabym także osobom, które dbają o środowisko i żyją w stylu eko. Każdego dnia w papierowej torbie otrzymujemy kilka plastikowych opakowań z posiłkami. O ile pudełka z pokrywkami można powtórnie wykorzystać, to te plastikowe z hermetycznie przyczepianą folią do niczego już się nie nadają. Zatem nasza wygoda przyczynia się do produkcji olbrzymich ilości plastikowych śmieci.

Dieta pudełkowa to również spory wydatek, nawet jeśli skorzystamy z promocyjnej oferty na stronach takich jak Groupon. Jeśli zastanawiacie się czy wybrać firmy oferującą swoje usługi w serwisie zakupów grupowych czy taką, która nie ma promocji, ale w portoflio jej klientów znajdzie się kilka znanych osób, to chyba nie ma to większej różnicy. Moi przyjaciele przetestowali pięć różnych firm cateringowych i każda z nich miała niekorzystne menu wegetariańskie i posiłki, które nie były smaczne. 

***

Po miesiącu testowania diety pudełkowej raczej nie skusiłabym się ponownie na takie rozwiązanie. Posiłki, które otrzymywałam nie były smaczne, a wręcz monotonne, a do tego w moim koszu codziennie lądowało mnóstwo plastikowych śmieci. Nie wiem też skąd pochodziły produkty, z których przygotowywane były posiłki, czy warzywa były świeże i w jaki sposób je wyhodowano. Ostatecznie więc lepiej poświęcić trochę czasu na przygotowanie zdrowego jedzenia w domu. 

Podziel się tym tekstem na:

2 komentarze

  1. Też raczej nie jestem zwolennikiem diety pudełkowej. Raz, że plastik, którego produkcję staram się ograniczyć do minimum, dwa- nigdy nie wiem z czego przygotowywane są posiłki. A nad tym wolałabym mieć kontrolę. Na szczęście mam chwilę na przygotowywanie własnych obiadów :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie - tony plastiku i brak kontroli nad pochodzeniem produktów to najsłabsze strony cateringu. A do tego jedzenie zrobione w domu jest smaczniejsze niż z pudełka:)

      Usuń