10 lekcji jak budować pewność siebie

Niedawno odebrałam od kuriera paczkę z książką od zaprzyjaźnionego wydawnictwa, której zupełnie nie spodziewałam się. Podchodziłam do niej sceptycznie, ale gdy zaczęłam czytać okazało się, że jest dużo lepsza niż sądziłam. Jest o poczuciu własnej własnej wartości, nad którym intensywnie pracowałam w ostatnich miesiącach, a czytając tą książkę co rusz miałam wrażenie, jakbym czytała o... sobie i błędach, które popełniałam.Niedawno w artykule "Jak pokochać siebie. Mini przewodnik sprawdzonych metod" pisałam o niełatwej drodze do samoakceptacji i pracy nad sobą. Przez wiele lat skutecznie sabotowałam siebie uniemożliwiając sobie realizację wielu marzeń. Nie korzystałam z dawanych mi szans, bo wydawało mi się, że za mało wiem, umiem i generalnie nie nadaję się, by coś zrobić i przyjdzie jeszcze czas, a teraz to lepiej przygotuję się. Dzięki temu nie napisałam książki, nie pracowałam w redakcji codziennej gazety i na tym poprzestanę, bo lista byłaby trochę za długa. A to wszystko m.in. przez zaniżone poczucie własnej wartości. I kiedy zaczęłam czytać książkę "Totem. Jak zbudować poczucie własnej wartości? Instrukcja obsługi" Jarosława Gibasa z każdą kolejną stroną przekonywałam się, jak wiele błędów popełniałam i jak skutecznie sama zaniżałam swoje poczucie własnej wartości. Studium przypadku moich błędów zostawię na inną okazję, ale specjalnie dla Was przygotowałam 10 lekcji, które wyciągnęłam z tej książki. Przyznam szczerze, że podchodziłam do niej sceptycznie, ale teraz mogę spokojnie polecić ją osobom, które pracują nad sobą, rozwojem osobistym i chciałyby uwierzyć w siebie. Jarosław Gibas w bardzo przystępny sposób opisuje jak pracować nad poczuciem własnej wartości, czego nie robić, a to wszystko okraszone jest licznymi przykładami z pracy autora z klientami. To wszystko sprawia, że książka jest łatwa i przyjemna w odbiorze. 10 zasad budowania poczucia własnej wartości
1. Nie pielęgnuj negatywnych opinii na swój temat. Skup się na tych pozytywnych.


2. Nie szukaj potwierdzenia swoich działań i swojej wartości u innych. 


3. Nie uzależniaj swojego poczucia wartości od czynników zewnętrznych. Od tego czy koleżanka z pracy poczęstuje Cię ciastem, czy szef uśmiechnie się lub zmieścisz się w upragnione spodnie w rozmiarze xs.


4. Buduj poczucie własnej wartości w oparciu o to kim jesteś, a nie co posiadasz.


5. Budowanie poczucia własnej wartości na relacji, miłości, związku jest złudne, bowiem łatwo można je utracić.


6. Jeśli przyzwyczaiłaś swoje otoczenie do tego, że zawsze i na wszystko zgadzasz się, to "nauczyłaś wszystkich, że Twoja zgoda nie ma najmniejszej wartości. Nie dziw się zatem, że nikt nie pyta Cię o zdanie".


7. Zaakceptuj swoje niedoskonałości i to, na co nie masz wpływu. Jeśli nie jesteś w czymś wystarczająco dobry, a możesz nad tym pracować, to rób to i dąż do wyższego poziomu.


8. Buduj swoje poczucie wartości na atrybutach, których nikt nie może tobie odebrać, czyli w oparciu o umiejętności, które posiadasz, talenty, wiedzę. 


9. Nie rozpamiętuj porażek w kategorii potknięć, ale wyciągaj z nich lekcje i zapominaj o nich, zamiast ciągle przywoływać je we wspomnieniach.


10. Skupiaj się na tym, co do tej pory osiągnąłeś.


Za przekazanie książki dziękuję Wydawnictwu Sensus.
Podziel się tym tekstem na:

2 komentarze

 1. Bardzo ważne i mądre myśli. Myślę, że budowanie poczucia własnej wartości to proces dość długotrwały.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję:) Zgadzam się z Tobą, że to długotrwały proces, a czasami wydaje mi się, że nigdy nie kończy się.

   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń