Holistyczne ścieżki zdrowia, czyli książka obowiązkowa

Przeczytałam już wiele książek dotyczących zdrowia, ale każda z nich skupiała się na jakimś konkretnym zagadnieniu, jak chociażby na wpływie diety na choroby psychiczne, na jelita, o dobrych bakteriach, badaniach dotyczących wpływu spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego na rozwój nowotworów. Każda z tych książek zawierała cenne informacje, ale nie każda zasługiwała moim zdaniem na to, by znaleźć się w domowej biblioteczce. Inaczej jest z książką Oriny Krajewskiej. "Holistyczne ścieżki zdrowia. Bądź" to pozycja obowiązkowa i uniwersalna. Krzepiąca, dająca nadzieję osobom chorym na nowotwór. Pokazująca, że leczenie nie musi, a nawet nie powinno, ograniczać się jedynie do operacji, chemioterapii czy radioterapii.


Skoro grono jej odbiorców stanowią chorzy na nowotwór i ich bliscy, to dlaczego każdy człowiek powinien przeczytać tą książkę? Odpowiedź jest niezwykle prosta. "Holistyczne ścieżki zdrowia" zawierają mnóstwo bardzo cennych informacji dla wszystkich tych, którzy chcą długo cieszyć się zdrowiem.


 Kilka słów o książce

Orina Krajewska stworzyła wyjątkową książkę stanowiącą zbiór wywiadów z wybitnymi specjalistami różnych dziedzin. Dzięki takiej konstrukcji "Holistyczne ścieżki zdrowia" nie są kolejnym poradnikiem, ale przewodnikiem zawierającym cenne informacje. Przewodnikiem pełnym inspiracji związanych ze zdrowiem oraz z leczeniem, nie tylko nowotworów.

W książce przeczytamy kilkanaście wywiadów uzupełnionych o strony dotyczące praktyki z danej dziedziny oraz polecane lektury. I tak przykładowo rozmowa z Prof. dr hab. Janem Lubińskim - jednym z najwybitniejszym genetyków onkologii na świecie, wzbogacona została o karty dotyczące badań genetycznych w kontekście chorób nowotworowych. Znajdują się tam dokładne informacje kto powinien wykonać badania, kto na nie może skierować pacjenta i co dalej, gdy wykonamy takie testy. Z tych kart dowiemy się także o niektórych mutacjach genów podwyższających ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy. Są to niezwykle cenne informacje dla każdego z nas.

Dla kogo jest ta książka?

Trudno jednoznacznie stwierdzić do jakiej konkretnej grupy odbiorców skierowane są "Holistyczne ścieżki zdrowia". Zawarte w niej informacje są uniwersalne, dlatego też książkę może przeczytać każdy z nas. Nie ma znaczenia czy obecnie zmagamy się z chorobą, jesteśmy po zakończeniu terapii czy po prostu chcemy jak najdłużej cieszyć się zdrowiem a na starość być samodzielnymi i sprawnymi osobami.

Dzięki dobremu wybraniu grupy specjalistów i autorytetów poszczególnych dziedzin oraz dociekliwych pytań, autorka stworzyła bardzo cenną książkę dla tych, którzy chcą zatroszczyć się o siebie i swoje zdrowie.

Niektóre z wywiadów skłaniają do zmiany nawyków, jak chociażby rozmowa z Kornelią Westergaard - specjalistką od odżywiania i makrobiotyki. Już Hipokrates mawiał, że pożywienie powinno być naszym lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem. Niby nasza wiedza na temat zdrowego odżywiania z każdym rokiem jest coraz lepsza, ale nadal mamy wiele do zrobienia w tej kwestii. Dieta makrobiotyczna oparta jest na naturalnych produktach, które są najcenniejsze dla naszego organizmu. W rozmowie z Oriną Kornelia Westergaard wyjaśnia na czym dokładnie polega ten sposób odżywiania, jakie produkty najbardziej służą naszym organizmom, jak powinniśmy przygotowywać posiłki i planować menu. Ten wywiad to również wiele niezwykle cennych informacji dotyczących wpływu jedzenia na zdrowie. Czy wiecie, że zakwaszenie organizmu może objawiać się m.in. bólami stawów, zaparciami, zespołem przewlekłego zmęczenia lub atakami wilczego głodu?Medycyna zachodnia czy tradycyjna medycyna chińska?

Kilka lat temu za namową koleżanki zgłosiłam się do przychodni, w której pacjentów przyjmowali lekarze tradycyjnej medycyny chińskiej. Byłam już zmęczona kolejnymi wizytami u lekarzy, którzy badali, rozkładali ręce, proponowali kolejne kremy lub radzili wyprowadzić się do ciepłych krajów, dlatego też zdecydowałam się spróbować czegoś innego. Nie wiedziałam, czego się spodziewać. Podczas wizyty dowiedziałam się co mi dolega i dostałam zestaw ziół do przyjmowania. Gdy po jakimś czasie mój problem zdrowotny zniknął nie mogłam w to wręcz uwierzyć. Jak to możliwe, skoro do tej pory tylu lekarzy rozkładało ręce? Podczas tamtej wizyty dowiedziałam się, że tradycyjna medycyna chińska leczy przyczynę powstawania choroby, a nie samą chorobę.

To zupełnie inne podejście i o nim też opowiada w książce Oriny Krajewskiej m.in. prof. Li Jie specjalizujący się w klasycznej medycynie chińskiej, który jest za stworzeniem medycyny integralnej, czyli takiej, która łączyłaby wiedzę i doświadczenie medycyny zachodniej i medycyny chińskiej.

Zgodnie z definicją medycyny holistycznej należy leczyć nie tylko chory organ czy część, ale cały organizm, bowiem stanowimy jedną całość i nasze ciało, umysł, a także duch wpływają na siebie. Dlatego też poza leczeniem farmakologicznym, operacjami, etc., równie istotne jest zadbanie o psychikę, zdrową dietę, aktywność fizyczną, duchowość. Zdaniem ekspertów rozmawiających z Oriną Krajewską to wszystko ma bardzo duże znaczenie i może ulżyć w chorobie, jak równie pomóc w zdrowieniu.


Medycyna holistyczna - dlaczego ma sens?

Każdy człowiek jest inny i każdy żołądek (lub dowolny organ) też jest inny, jak przekonują eksperci "Holistycznych ścieżek zdrowia", dlatego też tak ważne jest dobranie odpowiedniego leczenia w przypadku wystąpienia choroby. Ważne jest połączenie wiedzy i doświadczenia specjalistów z różnych dziedzin, by móc spojrzeć na pacjenta całościowo i stworzyć taki model terapii, który nie tylko byłby skuteczny w leczeniu, ale przede wszystkim ludzki. To jedno z przesłań książki Oriny. By w trakcie leczenia pacjenta nie traktować go jak kolejnego numerka, który dodamy do tabelki z danymi statystycznymi. Należy pamiętać, że leczenie to nie tylko podanie lekarstw, ale też zadbanie o odpowiednią dietę, aktywność fizyczną. To również wsparcie ze strony psychologów, psychiatrów, a niekiedy coacha. Coaching dietetyczny nikogo już nie dziwi, ale cancer coaching już tak. Tymczasem to metoda pomagająca chorym na nowotwór (i ich bliskim) odnaleźć się w nowej, niezwykle trudnej sytuacji.

Bardzo Was zachęcam do sięgnięcia po tą książkę. Jeśli w Waszym otoczeniu jest osoba, która zmaga się z chorobą lub taka, której codzienne nawyki nie mają wiele wspólnego z troską o zdrowie, to podarujcie jej "Holistyczne ścieżki zdrowia". To wyjątkowa książka, którą każdy z nas powinien przeczytać. Nie warto tego jednak robić szybko. By naprawdę skorzystać z wiedzy przekazywanej przez ekspertów dobrze jest dać sobie więcej czasu na jej poznanie, refleksje, zmiany nawyków.

Na koniec chciałabym Wam życzyć, żebyście każdego dnia robili coś dobrego dla siebie i swojego zdrowia.


Za przekazanie książki do recenzji dziękuję Wydawnictwu Septem oraz Grupie Wydawniczej Helion.
Podziel się tym tekstem na:

4 komentarze

 1. Bardzo zaciekawiła mnie ta książka już w pierwszej chwili, gdy o niej usłyszałam. Aktualnie czeka na półce na swą kolej i szczerze mówiąc, Twój post sprawił, że jeszcze bardziej nie mogę się doczekać jej czytania. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Paulina bardzo się cieszę i dziękuję:) Książka skłania do refleksji i zastanowienia się nad swoim zdrowiem. Myślę, że będziesz zadowolona z lektury:)

   Usuń
 2. Ech...a w prozie życia właśnie trudno co codziennie zrobić coś dla siebie...
  Zaciekawiłaś mnie tą książką...
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń